Bitcoin Lightning Network (LN) nedir? – Nasıl kazanç elde edilir?
22 Nisan 2019
admin
Paylaş

Bitcoin Lightning Network Nedir.

Bu anlatım sadece aklınızda modellemeniz için. Teknik olarak çok doğru sayılmayabilir.

10 kişi toplanıyoruz bir ağ oluşturuyoruz. Bu ağı ilk oluşturduğumuzda bir deftere yazıyoruz. (Biz kimiz, Toplam koyduğumuz para miktarı ve her işlem için istediğimiz komisyon).

Bu deftere bizim gibi kayıt oluşturmuş kişi/gruplar arasında transfer yapacağımızı vaad ediyoruz. Her akşam yapılan bütün işlemleri bu deftere kayıt ediyoruz.

Dediğim gibi çok basite indirgenmiş kaba hattaları ile anlamak içindir yukarıdaki açıklama.

Neden LN ihtiyaç var ve neden kullanıma başlandı bu network?

Bitcoin transferi için ödenen yüksek komisyonlar ve uzun saater için beklenen onay sürelerini azaltmak için geliştirilmiş networkdür. BTC core ekibinde bulunanlar tarafından hazırlanmış bir networkdür.

Normal şartlarda yapılan işlemlerin onaylanması için 3 onaya ihtiyaç duyuluyordu (Double spending yapılmasın diye) ve epeyce zaman alıyordu. Hızlı onay alması içinde yüksek transfer ücretleri ödüyorduk hepimiz ve bütün bu işlemler madenciler tarafından kaydediliyordu (Şu meşhur 170 GB’lik dosya)

Uzun sürelerden beri testnet olarak hayatına devam ediyordu ve bir kaç hafta önce mainnet (Kararlı sürüme) geçti. Hali hazırda kullanılan bir networkdür.

Çok klasik bir örnek vardır hepimizin kullandığı, BTC ile kahve alamıyorum gündelik hayatta BTC kullanmak nerdeyse imkansız örneği artık pek geçerli değil LN Sayesinde. Lightning Network buna imkan sağlıyor. Çok kısa sürelerde çok fazla işlemi onaylıyor. Günlük hayatta BTC kullanımını olanak sağlıyor.

LN’de bütün işlemler anlık olarak bitcoin core dosyasına yazılmıyor ve hızını buradan alıyor. Bu hiç yazılmıyor demek değil, sadece gün sonunda NODE’lerde yapılan işlemler bir seferde yazılıyor.

LN’nin kendi içinde sürekli dağılan ve farklı güvenlik katmanları var, Şu an için çok güvenli veya stabil demek biraz iddalı olur sanırım ama zamanla kendisini geliştirecektir.

https://lnmainnet.gaben.win/ LN network’ü buradan görebilirsiniz. Biz bir kaç arkadaş NODE kurulumunu yapıp canlı yayına aldık NODElerimizi. Biz ilk kurulumu yaptığımızda 350 NODE vardı şimdi nerydeyse 450 NODE var.

LN ile Kazanç

Niye NODE kurdunuz diye soracak olursanız elbette yatırım ve kazanç için. NODE’ler onayladıkları işlemlerden komisyon alıyorlar ve bu bizim cüzdanımızda birikiyor. Şimdilik bir kazanç getirdiği yok çünkü çok çok yeni başlayan network, Yakın gelecekte onbinlerce NODE olacak. Size bağlı olan her NODE’den sizde komisyon alacaksınız, Referans sistemi gibi çalışıyor sistem. İlk girenlerin ilerleyen zamanlarda daha çok kazanmasına olanak sağlayan bir yapısı var. NODE ne kadar büyürse toplamda biriken miktar daha çok oluyor ve daha çok işlem onaylıyor.

VDS + Droplet + 0,001 BTC + (Bu parayı sistemden çıkarken geri alabiliyorsunuz)

Kabaca 30 USD aylık maliyeti var sisteme dahil olmak için. Bu giderde VDS için. Daha uyguna bulunabilirse elbette daha bir avantaj sağlar.BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Şaşırtıcı
  • Güzel
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • İlginç