Geri Planda Kalmış Muhteşem Oyunlar
14 Temmuz 2018
admin
Paylaş

Herkesin oynadığı oyunlar olduğu gibi, hak ettiği kadar ilgi görmemiş, diğer oyunların gölgesinde kalmış oyunlar da var. Geri planda kalmış muhteşem oyunlar…

1- Lost Odyssey

Yaklaşık 1000 yıldır hayatta olan ama geçmişe dair hiçbir şey hatırlamayan ölümsüz karakter Kaim ile oynanan Lost Odyssey, hak ettiği ilgiyi görememiş olmasına rağmen 2000’li yıllara ait en güzel RPG’lerden biriydi. Final Fantasy oyunlarının yaratıcısı Hironobu Sakaguchi imzası taşıyan oyun eski usul RPG’lerin yaşattığı duygulara hasret kalanlar için ideal bir tercih.

2- Conker’s Bad Fur Day

Oyunlar içerisinde Conker’s Bad Fur Day de ki kadar başarılı mizah kullanımı görebilmek gerçekten çok zor. Nintendo konsollarında kolay kolay rastlayamayacağınız ağzı bozuk çılgın karakterleri ve absürt espri anlayışıyla oynanabilecek en eğlenceli oyunlardan biri olmasına rağmen maalesef değeri insanlar tarafından fazla bilinmemiştir.

3- Beyond Good & Evil

Hikâye anlatımı, büyüleyici karakterleri ve oldukça eğlenceli aksiyon sekansları ile 2003 yılının en iyilerinden biriydi. Ancak oyunun kalitesi ve yüksek prodüksiyon maliyetleri oyunun satışına pek etki etmedi. Eleştirmenler tarafından övgü alsa da büyük isimlerle girdiği yarışta ezilmiş ve hak ettiği ilgiyi görememişti.

4- Mirror’s Edge

Birinci bakış açısıyla binadan binaya atlayarak koşuşturduğunuz Mirror’s Edge, oynayabileceğiniz en akıcı oyunlardan biridir. Parkur sporu yapan insanları izlemek her zaman heyecan vericidir. Oyun esnasında insanı inanılmaz derece de özgür hissettiren böyle bir deneyimi tecrübe edebilmek son derece keyifliydi. Ancak bu oyunda çok fazla tutunamadı ve geri plan da kalmış oyunların arasına katıldı.

5- Condemned

Yarattığı son derece başarılı korku atmosferine rağmen ismini çok fazla duyuramadı. Karanlıklar içerisinde attığınız her adımda yaşadığınız korku sizi sürekli oyunda tutuyordu. Size doğrudan saldıran düşmanlar yerine gölgelerin içerisine gizlenerek saldırmak için en doğru anı bekleyen düşmanlarınızla korkuyu iliklerinize kadar hissediyordunuz. Eğer bir korku oyunu fanatiğiyseniz mutlaka bu oyuna bir göz atmalısınız.

6- Enslaved: Odyssey to the West

Günümüz dünyasından yaklaşık 150 yıl sonra robotların hüküm sürdüğü ve insan ırkının neredeyse yok olmak üzere olduğu bir gelecekte geçen oyun, insanı kendine bağlayan karakterleri ve hikâyesiyle çok daha fazlasını hak ediyor. Önyargılardan uzaklaşarak bakarsanız bu oyunun aslında kötü bir oyun olmadığını kolaylıkla anlayabilirsiniz.

7- Castlevania: Lords of Shadow

Çıktığı ilk günden beri God of War kopyası olarak suçlanıp önyargıların kurbanı olan oyun kesinlikle ikinci şansı hak ediyor. Castlevania serilerini ilk oyundan beri takip edenler zaten ortada herhangi bir oyun taklidi olmadığını bilir. Ama hayatınızda hiç Castlevania oynamadıysanız oyunu suçlamak için hiç acele etmeyin. Oyuna bir şans verip oynamaya devam ederseniz kesinlikle fikriniz değişecektir.

8- The Darkness 2

Hepsi birbirine benzeyen tipik first person shooter oyunlarının gölgesinde kalan The Darkness 2, türün diğer örneklerine benzemeyen kendine has bir oyun olmasına rağmen çok fazla ilgi göremedi. Hikâye anlatımı ve seslendirmeleri oldukça başarılı olan The Darkness 2 barındırdığı RPG elementleri ve dinamik yapısıyla mutlaka tecrübe edilmesi gereken muhteşem bir oyun.

9- Spec Ops: The Line

Oyun sıradan bir askeri shooter oyunu gibi gözükse de benzerlerinden oldukça farklıdır. Spec Ops: The Line hikâye anlatımı ve savaş psikolojisini çok iyi yansıtan gerçekçi atmosferi ile kesinlikle daha fazlasını hak ediyor. Savaşı oyun için bir şablon olarak kullanmaktansa savaşın insanları nasıl etkilediğini göstererek başarılı bir savaş eleştirisi yapan Spec Ops: The Line son yılların en iyi shooter oyunların birisidir.

10- Darksiders

Cennet, cehennem ve insanlık eksenin de ilerleyen Darksiders, God of War taklidi olarak suçlanmış bir diğer oyun olmasına rağmen bulmacalara daha fazla ağırlık veren yapısı ve kendine has hikâyesiyle kesinlikle basit bir taklit gibi algılanmayı hak etmiyor. Bu tarz oyunların genelde bilgisayarlar için çok fazla yapılmadığını da hesaba katarak, Darksiders’in hakkının fazlasıyla yendiği söylenebilir.

 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Şaşırtıcı
  • Güzel
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • İlginç