YKS Tercihinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
7 Temmuz 2018
admin
Paylaş

LGS ve YKS sınavlarını geride bırakan ilk okul mezunu ve lise mezunu öğrencileri şimdi sınav sonuçlarının açıklanması, okul seçiminin yapılması ve tercihler, ardından da kayıt olacak şekilde takip edilmesi gereken bir süreç bekliyor.

LGS Tercihlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Liseye Geçiş Sınavı olarak yapılan LGS’de, sınav sonuçlarına bakarak öğrencilerin gidebilecekleri Anadolu liseleri, Fen liseleri, İmam-Hatip liseleri ve kolejler bulunmaktadır. LGS sınavının sonuçlarına göre öğrenciler evlerine yakın olan okullara yerleştirilmek isteniyor, yeni sistem de zaten bunu ön görüyor. Evine yakın olan okula gitmek istemeyenler içinse özel okullar bulunuyor. Tercih döneminde dikkat edilmesi gerekenler ise şöyle sıralanabilir;

Ulaşım

Tercih edeceğiniz okul ile eviniz arasında uzak yolların bulunması her gün en az 2 saatinizin trafikte geçeceği anlamına gelir. Bunun yanında okuldan geç saatlerde çıkamama, yorgunluk da cabasıdır. O yüzden yurtta kalmayacaksanız evinize yakın bir okul her zaman daha iyi olacaktır.

Tercih Hakkı ve Tercih Sırası

LGS sınavına giren öğrenciler için 5 tercih hakkı vardır. Gitmek istemediğiniz bir okulu kesinlikle bu 5 hakkınızın arasına doldurmak için dahi yazmayın. Puanınıza ve sıralamanıza uygun olan; ve genellikle işinizi garanti altına almak amacıyla kendi sıralamanızdan biraz daha düşük yerleri yazarsanız o okulu kazanma ihtimaliniz daha yüksek olacaktır.

YKS Tercihlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Üniversiteye geçecek öğrenciler için yapılan YKS, iki aşamalı bir sınavdan oluşuyordu. İlk aşamada lise 1 ve 2 konuları yoğunluktayken ikinci aşamada lise 3 ve 4 konuları yoğunluktaydı. YKS tercihinde dikkat edilmesi gerekenler ise şöyle sıralanabilir;

İyi Bir Üniversite ve İyi Bir Bölüm

Üniversitenizin iyi olması demek, meslek hayatına açılan bu kapıdan başarıyla geçeceğiniz anlamına gelir. İyi bir üniversite işe alınırken ön planda tutulan yegane özelliktir. Bunun yanında istihdam açığı olan, toplumda saygı gösterilen bölümlere yönelmek de ileriki hayatınızda başarıyı getirecektir.

 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Şaşırtıcı
  • Güzel
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • İlginç